Z  ARCHIWÓW   PRL    Zbrodnia katyńska  ( „Rzeczpospolita” z dnia 11 - 12 marca 2000)

Przeciw  „prowokacyjnej hecy”

 Sześćdziesiąt lat temu, 5 marca 1940 r. Stalin i członkowie Biura Politycznego podjęli decyzję o rozstrzelaniu polskich oficerów i policjantów przetrzymywanych w Kozielsku, Starobielsku i Ostaszkowie. Przedmiotem publicznego dochodzenia stała się zbrodnia katyńska podczas procesu norymberskiego. Oskarżyciele radzieccy usiłowali obarczyć odpowiedzialno-ścią za nią Niemców. Jednak Międzynarodowy Trybunał Wojskowy uznał oskarżenie za nieudowodnione. W efekcie - wyrok norymberski o zbrodni katyńskiej w ogóle nie wspomniał.

 Zmowę milczenia na arenie międzynarodowej wobec prawdy o Katyniu przerwała dopiero tzw. Zimna wojna. Państwa zachodnie w nowej sytuacji geopolitycznej uznały się bowiem za zwolnione z zobowiązań wobec ZSRR, przejawiających się m. in. w ignorowaniu popełnianych przezeń zbrodni. Elementem tej nowej polityki była decyzja Izby Reprezentantów Kon-gresu USA z 18.IX.1951 roku  o powołaniu specjalnej komisji śledczej dla zbadania sprawy mordu w Katyniu. Po po-nadrocznym śledztwie i przesłuchaniu wszystkich możliwych świadków komisja przedstawiła raport, ustalający bezsporną winę ZSRR.

 W Polsce, mimo że była oddzielona od Zachodu tzw. żelazną kurtyną, prace amerykańskiej instytucji - dzięki zachodnim radiostacjom -  nie stanowiły tajemnicy. W tej sytuacji władze podjęły różnego rodzaju działania, mające zdezawuować a-merykańskie ustalenia. Rozpoczęta np. akcję  „spontanicznych protestów” przeciwko „oszczercom amerykańskim”. Szeroko kolportowana też była broszura „Prawda o Katyniu”, oparta na broszurze o identycznym tytule, opublikowanej w 1944 roku  pod winietą Związku Patriotów Polskich. Obie odwoływały się wyłącznie do ustaleń komisji Budrenki, powołanej przez Mo-skwę dla obciążenia winą Niemców. Tytuł broszur był niezwykle przewrotny, gdyż ich treść stanowiła zaprzeczenie anonso-wanego celu.

 Ważną rolę w tej akcji otrzymał  aparat bezpieczeństwa publicznego. Miał on wspierać oficjalne działania propagando-we charakterystycznymi dla siebie metodami. Zaliczono do nich głównie eliminowanie z życia publicznego osób najbardziej aktywnych  w rozpowszechnianiu wiadomości przesyłanych do Polski  oraz tworzenie dokumentacji, uwiarygodniającej u-rzędową wersję zbrodni. Cele te określono m. in.  W prezentowanej niżej Instrukcji. Warto zaznaczyć, że została ona wydana w marcu 1952 roku, a więc osiem miesięcy przed zakończeniem prac przez Komisję Izby Reprezentantów. Można więc po-wiedzieć, że twórcy instrukcji antycypowali jej ustalenia.

 Instrukcja wiernie zaświadcza o epoce, której była wytworem. Dokument pochodzi z zespołu Departamentu V MBP, przechowywanego w Biurze Ewidencji i Archiwum UOP.

                                                                                          Piotr Majer
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Rzeczpospolita Polska                                                 Warszawa, dnia 12.III.1952
Ministerstwo
Bezpieczeństwa Publicznego
Ściśle tajne.
Egz. Nr 1
L. Dz. F-20/52 F-8
Instrukcja Nr ^/52

 Rozpętana na nowo i wzmagająca się prowokacyjna heca „katyńska”, zorganizowana przez wojenne amerykańskie czynniki imperialistyczne, została w kraju podchwycona przez wrogie elementy i podzie-mie, które wykorzystują oszczerstwa hitlerowsko-amerykańskie w sprawie Katynia  dla szerzenia nie-nawiści do ZSRR i podżegania do nowej wojny.
 Organy nasze winny przystąpić do energicznego i szybkiego ukrócenia i przecięcia prowokacyjnych prób wroga poróżnienia narodu polskiego z ZSRR  i siania zamętu wojennego.
 W tym celu należy:
 1. Ujawniać osoby i grupy rozpowszechniające oszczercze wersje w sprawie Katynia, spreparowane przez hitlerowską propagandę i kontynuowane obecnie przez radio i prasę amerykańską.
 Osoby, którym udowodniono prowokacyjne szerzenie oszczerstw, kolportowanie broszur hitlerow-skich i fałszowanych przez okupacyjne władze niemieckie dokumentów „katyńskich”, pisanie anonimo-wych napisów i haseł w miejscach publicznych, wydawanie i kolportowanie ulotek, oraz organizowanie zbiorowego słuchania audycji katyńskich „Głosu Ameryki” itp. należy aresztować i pociągać do odpo-wiedzialności sądowej.
 2. W kraju znajduje się wiele osób, które posiadają dane i informacje, świadczące o tym, że hitlerow-cy rozpętali hecę katyńską, opierając się na fałszowanych dowodach i dokumentach. Między innymi po-dawali jako rzekomo zamordowanych w Katyniu oficerów, o których rodzina lub znajomi mają niezbite dane, że oficerowie ci nigdy w Katyniu nie byli, lub że znajdowani się w obozach w Niemczech i tam zgi-nęli itp.
 Z osobami posiadającymi tego rodzaju informacje winni przeprowadzić rozmowy bądź nasi pracow-nicy, bądź przedstawiciele Rad Narodowych i innych organizacji społecznych, celem uzyskania bliższych szczegółów o znanych im faktach. Odpowiednie ujawnienie i udokumentowanie tych faktów może być pomocne w publicznym demaskowaniu kłamstw i oszczerstw hitlerowsko-amerykańskich.
 Uzyskane wyjaśnienia należy przesyłać do Departamentu V MBP, podając równocześnie charaktery-stykę osoby informującej i stopień wiarygodności jej oświadczenia.
 Żadnych przedsięwzięć w kierunku potwierdzenia uzyskanej informacji nie podejmować, aż do czasu uzyskania wskazówek z Departamentu V MBP.
 3. W wykonaniu zadań powyższych winny wziąć udział wszystkie jednostki operacyjne WUBP i PUBP, a w szczególności Wydział V WUBP, który winien koncentrować i analizować cały materiał operacyjny dotyczący prowokacji katyńskiej. Naczelnik Wydziału V odpowiedzialny jest wobec Szefa WUBP za cało-kształt pracy operacyjnej i represyjnej Urzędu w tej sprawie.
 4. Do dnia 17 bm. Szef WUBP przesyła do Departamentu V MBP wyczerpujący raport zawierający:
 a) opis ujawnionych faktów wrogiej propagandy w sprawie „katyńskiej: (szeptana propaganda, pu-bliczne wystąpienia, wystąpienia księży z ambon, ulotki, napisy, anonim do radia i innych instytucji, kolportowanie broszur itp.)
 b) przeprowadzone akcje represyjne (areszty, zatrzymania, przesłuchania)
 c) czy i jakie posiada Urząd informacje pochodzące od osób wymienionych w punkcie 2. - Nadesłać cały posiadany materiał.
 5. Systematycznie co 5 dni, począwszy od 17-go bm. Szef WUBP przesyła do Departamentu V MBP raporty według schematu, jak w punkcie 4.
 Dyrektor Departamentu V MBP
    J. Brystygier, płk.
Otrzymują: Wg rozdz. Nr 7 Za zgodność: Naczelnik Wydz. Ogólnego Dep. V MBP I. Pańska, mjr.